בחירת וילונות לבית

בחירת וילון הוא תהליך חשוב בעיצוב הבית. וילון יכול להוסיף לבית חיים וחיוניות, לייצר אווירה ולגרום לבית להיראות לבוש. וילונות מועילים בשליטה על האור הטבעי, יכולים להאיר בית חשוך ולעזור בהצללה בשעות היום. כמו כן, הווילונות מאפשרים פרטיות ובידוד, ומועילים בהסתרת מראה מכוער הנשקף מהחלון. לכן, חשוב להשקיע בווילונות מעוצבים לבית, ולא להקל ראש בבחירתם.

פעמים רבות אנו נתקלים בווילונות מיושנים, שצבעם בדרך כלל כהה והם נראים כבדים ומכבידים על מראהו של החדר שבו הם תלויים. אולם כיום ישנן יותר אפשרויות בחירה. עולם עיצוב הווילונות התפתח, וכיום ניתן להזמין לכל חדר בבית וילון שיתאים לאופיו, לצרכיהם של המתגוררים בו, וכמובן לעיצוב הכולל הקיים בבית. וילונות מודרניים הם רכים וקלילים יותר בדרך כלל, הם משתלבים בהרמוניה בחלל ואינם משדרים כבדות כמו שפעם היה מקובל. כאשר עוסקים בעיצוב פנים הבית, ניתן לבחור וילון ייחודי לכל חדר ולכל חלון לפי העדפותינו.

בחירת סוג הבד הוא חלק חשוב בתהליך, וזאת משום שמלבד יופיו, הבד משפיע רבות על כמות האור בחדר. בד כמו קטיפה הוא בד המשדר יוקרתיות וחום, אך גם עלול לחסום את אור השמש. בדי האורגנזה והסאטן הם בדים בעלי גוון מבריק המשדרים עושר. בדי הפשתן, המשי והכותנה הם בדים בעלי מראה טבעי. בדי הוואל הם בדים רכים ושקופים, הארוגים בשיטת השתי וערב. גם בד השיפון הוא שקוף ודק, אך רך פחות מבד הוואל. שני סוגי הבדים האלה מומלצים מאד לעיצוב וילונות.

ניתן לשלב כמה סוגי בדים שונים או טכניקות תפירה שונות באותו הווילון, וכמו כן, ניתן להוסיף אביזרים, עיטורים, גדילים או גימורים שונים לכל וילון. סוגי הוילונות הם רבים, אך הפופולאריים שבהם הם וילונות רומאיים, המורכבים ממנגנון משיכה המרים את הווילון כלפי מעלה. פשטותם של הווילונות הרומאיים הופכת אותם לאלמנט פרקטי לעיצוב הבית או המשרד.

הסטנדרט שאותו מעדיפים רבים הוא וילונות הסטה. אלו הם וילונות בד שניתן להסיט לצדדים והם תלויים על מוט או על מסילה המחוברת לתיקרת החדר. וילונות בד ניתן להשיג בצורות שונות, חלקם עשירים בבד וחלקם מינימליסטיים יותר. 

גם וילונות הגלילה אופנתיים מאוד כיום. הם ניתנים לגילגול כלפי מעלה, וניתן לעצור אותם בכל שלב. הפעלתם נעשית באופן ידני בעזרת שרשרת התלויה בצד הווילון, או בעזרת מנוע חשמלי. סוג זה של וילון מתאים מאוד לחדרי שינה בגלל איכות ההצללה שהוא מספק ובגלל רכות העיצוב המתקבלת.

בחירת הווילונות המתאימים לבית, ובעיקר לסלון היא בחירה לא קלה, המצריכה זמן, מחשבה וכסף. בחירה לא מתאימה לחלל, לתאורה או לעיצוב הפנים הקיים בבית, עלולה לגרום לעוגמת נפש ובזבוז כסף בעתיד, לכן חשוב להתייעץ עם מעצב וילונות. מעצב וילונות הוא מומחה בעיצוב חללים, והוא מכיר ושולט בכל סוגי הבדים, סוגי התפירה ושימוש נכון בצבעים. מעצב כזה יהיה בקיא בכל סוגי הווילונות ובאופן בו ניתן לשלב אותם בצורה הטובה והמתאימה ביותר לכל אדם ולכל בית.