ניקוי וילון

ניקיון הווילונות בבית הוא דבר חשוב. וילון מלוכלך נראה לא ייצוגי וגם עלול להכיל כמות גדולה של אבק ובקטריות. וילונות מתלכלכים בקלות רבה מגורמים שונים. ביניהם:
א. אבק שנכנס הביתה מכל מקום ובכל מקום. כאשר החלונות פתוחים, הווילונות סופגים לחות ומושכים לכלוך מבחוץ וגם כשהם סגורים, עדיין ישנם חלקיקי לכלכוך זעיר שנדבקים אליהם.
ב. מכיוון שהווילון הוא המחסום שלנו בין החוץ לבין הפנים, לעיתים כשהוא מתעופף החוצה, הוא תופס לכלוך מאדן החלון או מהמעקה בסלון.
ג. ילדים שנוגעים בווילונות ומשאירים לכלוך מאוכל, צבעים או כל דבר אחר.
ד. שערות ולכלכוך שחיות הבית מכניסות אחרי סיבוב בחוץ, במיוחד בימי החורף.

בנוסף לכל אלה, כשאנחנו מנקים את הבית, חלק מהלכלוך מתרומם באוויר וגם הוא נתפס על הווילון. לכן, אפשר להבין מדוע צריך לנקות וילונות על בסיס קבוע, אך מצד שני, ניקוי תכוף מידי הוא מטלה קשה, שעלולה גם להרוס את הווילונות.

בכדי לשמור על וילון נקי, ניתן לאבק את הווילונות, כחלק משגרת הניקיון בבית. ניתן לבצע זאת במברשת נוצות או במטלית המיועדת לניקוי אבק, או אם יש לכם שואב אבק, ישנם מכשירים שיש בהם אפשרות מיוחדת עבור ניקוי וילונות. אופן הניקוי משתנה כמובן בהתאם לסוג החומר. ישנם למשל וילונות גלילה או וילונות ונציאניים שניתן להסיר מהם את הלכלוך פשוט בעזרת מטלית לחה, ולעומתם וילונות הסטה מתחרה או מבד הם מורכבים יותר לניקוי.

מעבר לניקיון על בסיס קבוע, בהחלט מומלץ פעם בתקופה לבצע נקיון יסודי יותר, כמו ניקוי בקיטור, להוריד את הווילון ולתת אותו לחברת לניקוי יבש – במידה וזה מותר בסוג הבד הספציפי.

אם בוחרים לנקות את הווילונות בבית, במכונת הכביסה, צריך לשים לב לכוון את המכונה לתוכנית המיועדת לכיבוס וילונות, עם עדיפות לכביסה במים קרים כמובן. תלייה בשמש מאוד לא מומלצת, כדי לא לגרום לווילון לדהות, לכן עדיף לתלות בשעות שבהן השמש כבר מתחילה לשקוע ועד למחרת בבוקר בלבד, או להשתמש במכונת ייבוש, כדי לתת למים להתייבש במקצת ואז לתלות אותם לחים באוויר.

חומרי הניקוי הסטנדרטיים לווילונות, הם חומרי ניקוי שמשתמשים בהם לניקוי טקסטיל. יש לקרוא את התוויות היצרן באבקות הכביסה העדינות ולמצוא את החומר המתאים. בד"כ חומרי ניקוי ייעודים לווילונות מבוססים על 3 סוגים:
1. פרקאוכלורואתילן – קיים אמנם בישראל, אך אסור לשימוש היות והוא נחשב כמסרטן.
2. חומר על בסיס נפט, שאינו קיים בארץ.
3. החומר המומלץ ביותר, אשר הוא גם ידידותי לסביבה, הוא D-5, פיתוח אמריקאי שמותר לשימוש בארץ.