וילונות הצללה

אילוסטרציה וילונות הצללהוילונות נועדו למטרה אחת בתחילת דרכם – להצללה. לאפשר לנו לשלוט בכמות האור הנכנס לחדרי הבית בו אנו מתגוררים. אבל כיום וילונות לא קיימים רק להצללה והם משחקים תפקיד חשוב במראה הבית כולו. וילונות נועדו גם להסתרה ואפילו לסייע במניעת חדירת מים.

הקידמה, הטכנולוגיות המפותחות ורעיונות העיצוב, מאפשרים לנו ליהנות מסוגים רבים של אפשרויות הצללה ועיצוב הבית גם יחד. סוגי הווילונות הקיימים ואפשרויות הצללה מתחלקים בעצם לשני סוגים עיקריים – אלה העשויים בד ואלה העשויים מחומרים אחרים.

בתחום וילונות הבד ניתן למצוא את הפרגוד – הווילון שאותו מסיטים, כאשר נמצאים בביקור אצל רופא או בבי"ח, בין מיטה למיטה והוא בד"כ נתלה גבוה, קרוב לתקרה, וכמעט עד הרצפה. הפרגוד עשוי בדרך כלל מבד סינטטי, שהוא קל לניקוי. לצד הפרגוד, המשמש פחות בבתים פרטיים ויותר במרפאות כאמור, ישנם וילונות הבד הסטנדרטיים, הנקראים פעמים רבות וילנות הסטה. אלה מותקנים על מוט או מסילה דקורטיבית המותקנת בתקרה מעל החלון, והם באים באינספור של דוגמאות, בדים ואפילו סוגי תפירה שונים.

הווילון הרומאי הוא מאוד אופנתי בשנים האחרונות, אך עם זאת הוא מאוד אפקטיבי מבחינת ההצללה וההסתרה שהוא יוצר. וילון זה מורכב מחתיכות בד גדולות התפורות באופן מיוחד, כך שגם בזמן שמגוללים אותו כלפי מעלה והן מתכווצות, עדיין המראה הוא אלגנטי ומסודר. בווילון מסוג זה, ניתן להשתמש בסוגים רבים של חומרים ודוגמאות והוא מורם באמצעות מנגנון ידני  או חשמלי. בנוסף, קיימים סוגים נוספים של וילונות גלילה – העשויים מסוגי בד שונים ומורכבים על צינור אלומיניום. גם וילונות אלה מופעלים ע"י מנגנון ידני או חשמלי.

כאשר מעוניינים בפיתרון להצללה של חדר או אגף בבית אשר יש בו שמש ישירה, בנוסף לסוגי הווילונות המוכרים, ניתן למצוא את הצילון. זהו מוצר הצללה המזכיר תריס גלילה וניתן להשתמש בו בשילוב חומרים שונים, כגון אלומיניום, עץ או P.V.C והוא מופעל באמצעות מנגנוני הפעלה ידניים (שרשרת או חוט) או חשמליים.