סוגי וילונות מיוחדים, ההבדלים ביניהם והיתרונות של כל אחד

סוגי וילונותהווילונות הם פריט בלתי נפרד מעיצוב חדרי ביתנו ואף מעיצובם של  חדרי מוסדות שונים דוגמת משרדי עבודה, בתי חולים או מוסדות חינוך. ישנו מגוון רחב של סוגי וילונות שונים הנבדלים זה מזה בגודלם, במבנם ובעיצובים. כל סוג מסוגי הווילונות מתאים למטרה מסוימת או לעיצוב של חדר מסוים. נסקור כאן בקצרה כמה סוגי וילונות.

וילונות דואט עשויים משתי שכבות כאשר ביניהם נוצרים פתחים אווריריים. וילונות אלה עשויים בדרך כלל מפוליאסטר מעובד והם נמכרים במגוון צבעים, טקסטורות ושכלולים טכניים. וילונות דואט משמשים בעיקר להאפלה ולהצללה של החדר, ובזכות המבנה הכפול שלהם הם יעילים גם כמבודדי רעש וחום.

וילונות קליפסים (הנקראים גם וילונות לולאות) הם וילונות שלצורך חיבורם למוט יש להיעזר בטבעות מתכת בעלות קליפס בקצה שלהן. חשוב להתאים את גודלן של טבעות המתכת ואת סוגן לטיב הווילון ולסוגו. וילונות דקים מדיי ייתלו בעזרת טבעות קטנות כדי שבדם לא ייקרע וייפגם, ואילו וילונות עבים ייתלו בעזרת טבעות חזקות כדי למנוע את נפילתו של הבד הכבד מהמוט. וילונות קליפסים ייחודיים בשל שילובי העיצוב המגוונים שניתן ליצור בעזרת המוט, טבעות המתכת והווילון עצמו. ישנה אפשרות לבחור הן את צבע הווילון וסוגו והן את צבעם וסוגם של הטבעות והמוט ולשלב ביניהם.

וילונות סאן סקרין משוכללים במיוחד והם נועדו למנוע את חדירתן של קרני השמש אל תוך החדר. וילונות אלה חוסמים למעלה מ־90% מקרני השמש ושומרים על טמפרטורה נעימה וקבועה בחדר. וילונות סאן סקרין מותקנים פסים פסים, ניתנים לגלילה ומופעלים באופן אוטומט בעזרת מתג חשמלי או באמצעות שלט. וילון סאן סקרין אינו מצטיין ביופיו או בעיצובו, אך הוא יעיל, שימושי ומודרני.

כל המעוניין בוילונות יוקרה ייחודיים יוכל למצוא סיפוק עם וילונות אוסטריים. וילונות אלה עיטרו תיאטראות ואולמות פאר באירופה לפני שנים רבות, והם מהודרים ומפוארים גם היום. הווילונות עשויים מקפלי בד רבים המסודרים בצורת קשתות הנמשכים כלפי מעלה בעזרת מסילה. הווילונות מתאימים במיוחד לעיטור חדרי סלון או חדרי שינה גדולים במיוחד, אולמות אירועים ומשרדים מרווחים ומשרים אווירה יוקרתית ומלכותית.

אם אתם מעוניינים בווילונות המשמשים יותר למטרת קישוט ועיטור מאשר למטרות שימושיות יותר כמו בידוד והצללה, וילונות שקופים עשויים להתאים עבורכם. הווילונות השקופים תורמים לעיצוב החדר ומאפשרים את כניסתם של קרני העור בעוצמה רבה. הווילון השקוף משרה אווירה של עדינות ואלגנטיות ונמכר בשלל צבעים – בצבע אחיד או בשילוב של כמה צבעים. מנגד, אם אתם מעוניינים בווילונות למטרות שימושיות יותר, מומלץ לרכוש וילונות עבים. וילונות אלה אמנם לא נראים תמיד יפים ואלגנטיים כמו הווילונות השקופים, אך הם ממלאים נאמנה תפקידים שונים: האפלה והצללה של חדר, הפחתת מעבר של אור וטמפרטורה אל תוך החדר, מניעת חדירתו של רעש רב ואף זיהום אוויר מבחוץ וכדומה.

וילונות רינגים הם וילונות שיש להם חורים בחלקם העליון והם מחוברים בעזרת טבעות (הנקראות "רינגים"). מסיבה זו וילונות אלה נוחים מאוד להסטה והם נמכרים בשלל עיצובים וצבעים.

וילונות פנלים הם וילונות ללא קפלים שעשויים מכמה מסלולים בצורת קיר בד הנקראים "פנלים". הווילונות מיועדים להפרדה בין החדרים השונים – בין הסלון לחדר השינה, למשל. יחד עם זאת, חשוב לציין שווילונות מסוג זה עדינים מאוד, ולכן לא מומלץ לתלות אותם בסמוך לחלונות פתוחים מחשש שיהרסו בגלל הרוח.

עד כאן הוזכרו בקצרה רק סוגי וילונות אחדים בעלי עיצובים ותפקידים שונים, אך ישנם עוד סוגי וילונות רבים. לפני רכישת וילונות מומלץ לשקול איזו מטרה אתם מעוניינים שהוא ימלא, וכדאי אף להתייעץ עם אנשים המבינים בתחום כמו מעצבי וילונות או מוכרים.

דוגמא לווילונות שונים