וילונות חוטים

אילוסטרציה וילונות חוטיםוילונות הם חלק מאותם אביזרי אופנה המלבישים את הבית ויכולים לתת את הטון למראה עיצובי מושלם. חשוב לדעת מראש מהי המטרה לשמה אתם מייעדים את הוילון עוד לפני היציאה למסע הקנייה, בחירה לא נכונה עלולה לפגום בעיצוב ובתחושה הכללית בחדר באותה מידה שהיא יכולה להעשיר ולהחיות אותו.  אין כלל חד משמעי כשזה מגיע לעיצוב, יש עניין של טעם ואהבה אישית לחומר וצבע. ניתן לבחור מבין הוילונות הקונוונציונאליים שתורמים להצללה וגם יחמיאו לעיצוב הבית:

  • וילונות בד – הנפוצים ביניהם כותנה, פשתן, אורגנזה, ויסקוזה. ככל שהבד יהיה קליל יותר הוא ייתן תחושה קלילה וזורמת לחדר אך רמת ההצללה תהיה מועטה. לדוגמא: אם תרצו לבחור וילון בד לחדר השינה מומלץ להתחשב בכיוון החלונות בחדר כדי לקבוע את מידת ההצללה ולפיה לבחור את סוג הבד וכדי ליצור אווירה יותר אינטימית וחשוכה כדאי לבחור גם את צבע הוילון או הפריטים המשלימים בהתאם.
  • וילונות ונציאניים – כיום מבחר החומרים עשיר ורחב מעץ מלא דרך פלסטיק, אלומיניום ועד לשימוש בקני במבוק טבעי. וילון ונציאני נותן הצללה מאוד טובה ומצד שני אינו סוגר לחלוטין את שדה הראייה מהחדר כלפי חוץ.

לחלופין, ניתן לבחור בוילונות ייחודיים יותר, שהם פחות פונקציונאליים ויותר עיצוביים, כמו וילונות חוטים – אלו הם וילונות המשמשים יותר את הצד הדקורטיבי של תחום הוילונות, רמת ההצללה מהנמוכות ועצם היותם מעין שזירה של חוטים במסילה מוזילה משמעותית את מחירם מבלי לפגוע באיכות החומרים ובאמירה העיצובית של הוילון כחלק מעיצוב הבית. מבחר החומרים גם כאן גדל כל הזמן מחוטי כותנה טבעית ובדים סינטטיים, לחרוזי פלסטיק, לקני במבוק ואפילו אצות ים.

וילונות חוטים הם התפתחות מודרנית של הוילון הרומאי. ראשית הופעתם הייתה בסוף שנות ה-60 של המאה ה-20 שהייתה בכללותה תקופת התחדשות ומודרניזציה בתחום העיצוב ובאנושות כולה. התחושה הקלילה של וילונות החוטים ומבחר החומרים המגוון שאפשר לשלב מסוגל לתת פיתרון דקורטיבי וייחודי להצללה בעלות יחסית נמוכה.

וילונות אלה אינם מומלצים לחלונות קטנים כגון חלונות מטבח, למרות שאפשר לקבוע עם מעצב הוילונות את אורך החוטים, אך זו רק אחת הסיבות. סיבה נוספת שבגללה עדיף להימנע מבחירת וילון חוטים למטבח היא רמת התחזוקה שדורש המטבח שבשימוש יום יומיומי ועמוס תנועה, ריחות וחומרים שומניים. לעומת זאת, וילונות חוטים מתאימים מאוד לחדרי שינה לנוער מכיוון שהם מעניקים תחושה אינטימית ומנותקת ובו זמנית נותנים הצצה אל החוץ. וילונות חוטים אינם מתאימים לחדרי תינוקות מכיוון שהם ארוכים מאוד ויכולים להוות גורם מסכן לתינוקות, לעומת זאת, לחדרי שינה לילדים הם יכולים להיות מאוד מתאימים ולהוסיף צבע וחיים לחדר שדורש את זה ואינו יהווה גורם מסכן לילד בוגר.

חשוב להדגיש שמבחינת הצללה, וילונות החוטים אינם מתאימים לחללים שדורשים הצללה טובה ויש להתחשב בכיווני השמש במהלך היום כשמתכננים רכישה של וילונות. מלבד זה וילון חוטים הוא אמירה ייחודית כמו לדוגמא, טפטים. המבחר עשיר והתאמתו לעיצוב הבית היא פשוטה, כמו גם התאמת אביזרים משלימים לעיצוב החדר, הכול בעלות נמוכה יחסית. לרוב וילונות חוטים אינם דורשים תחזוקה מיוחדת ופרקי הזמן בין ניקוי לניקוי גדולים, כמובן בהתאם להוראות היצרן ואופן השימוש.